Слідами історичної спадщини
01 березня 2019

Колишній домініканський костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії у Жовкві (церква св. Йосафата)

 

Період будівництва: 16531655

Засновник: Теофіла Собеська з Даниловичів

Інформація про об'єкт
(підготовка інформації: Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка»)

Костел і Домініканський монастир у Жовкві були збудовані за кошти матері майбутнього короля Яна III Собеського, Теофіли Собеської з Даниловичів. Костел було збудовано з метою вшанування пам’яті про старшого сина Марка, який загинув під час битви під Батогом (1652). Костел був освячений вже 1655 року. Існуючий монастирський будинок було зведено лише у 18 столітті. Відповідно до волі засновниці, 1655 року прах Марка Собеського поховали в крипті костелу, а його улюбленої матері у 1661 році. Святиня неодноразово страждала від пожеж та 1677 року була перебудована за ініціативою Яна III Собеського і освячена. Ян III також профінансував створення двох поминальних надгробних пам'ятників у стилі пізнього бароко, що були присвячені брату та матері. У радянський період у костелі було розміщено склади. Нині відремонтований храм став греко-католицькою церквою святого Йосафата Кунцевича, єпископа і мученика.


Епітафії Теофілії Собеської з родини Даниловичів з 17 століття були піддані комплексній реставрації та відновленню. Роботу виконував Фонд культурної спадщини Республіки Польща за фінансової підтримки Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща.


У рамках проекту «Україна і Польща. Слідами історичної спадщини» в 2018 року, в Україні створено 100 коротких відеофільмів, присвячених обраним об’єктам архітектурної спадщини, які було збудовано за часів колишньої Речі Посполитої.


Над створенням проекту працювала польсько-українська група, до складу якої увійшли історики, публіцисти, журналісти, громадські організації, а також молодь.


Проект було підтримано Міністерством закордонних справ Республіки Польща в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018»


Реалізатори проекту:


Підтримка проекту:

  • Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» (http://polonika.pl/)
  • Національний цифровий архів Польщі (http://www.nac.gov.pl)


Медіа-партнером проекту є історичний портал historykon.pl (https://historykon.pl).


Сторінка проекту: http://www.pluazdrona.eu


Профіль Facebook проекту: https://www.facebook.com/pluazdrona/