Новини03 травень 2018

227 Річниця ухвалення Конституції 3 травня

 

Конституція 3 травня 1791 року була, найімовірніше, другим у світі серед ухвалених основних законів. Її авторами вважають короля Станіслава ІІ Августа, великого маршалка литовського Ігнація Потоцького та о. Гуґо Коллонтая, священика і філософа.
Прийнята конституція базувалась на політичній і суспільній думці європейського просвітництва та американської конституції 1787 року. Автори польського основного закону вважали, що уряд повинен служити не інтересам вузького кола осіб, а благу всього народу. Документ складався з 11 статей. Перша з них визначала римо-католицьку релігію як панівну, забезпечуючи одночасно свободу віросповідання і релігійних практик представникам інших релігій. Стаття V Конституції ділила владу на законодавчу, виконавчу і судову. Двопалатний сейм приймав закони; виконавча влада мала бути в руках короля і Варти Законів; судова – була в руках незалежних судів.


Liberum veto (яке дозволяло одному депутатові заблокувати прийняття закону голосом «проти») було ліквідовано, як і деякі інші чинні раніше елементи парламентської системи – відтоді усі рішення мали прийматися більшістю голосів.


Король не мав законодавчої санкції. Він стояв на чолі Варти Законів, до складу якої входив примас, два секретарі, повнолітній наступник трону, спікер сейму та п’ять міністрів, призначених королем: фінансів, війська, поліції, закордонних справ і печаті. Міністри відповідали перед королем, але відкликати їх з посади міг лише сейм. Королівські рішення перед набранням чинності мали бути підписані відповідними міністрами, які, в свою чергу, відповідали перед сеймом. Кожні 25 років мав збиратися Конституційний сейм для перегляду конституції і внесення змін до неї. Було створено національну армію, а конституція взяла під свій захист селян.


Юліан Урсин Немцевич, який брав участь у роботі над конституцією, згадував винятковий день її ухвалення: «Як мало в історії народів є таких днів, коли б тисячі людей, столиця, що там казати, весь народ, відчували піднесення найвищої радості! Таким був день третього травня; кожен бачив у ньому, як зникали без сліду грозові хмари, які так довго нами потрясали, і на чистому небі видно було ранкову зорю майбутніх наших благодіянь». Конституція 3 травня була відображенням польського духу, який дозволив польському народу вижити протягом 123 років поділів, а згодом витримати довгі роки комуністичних репресій. Попри значні суперечності, які й досі виникають в колах істориків і публіцистів, 3 травня був державним святом до 1940 року. До кінця Другої світової війни та в часи Польської Народної Республіки відзначення Дня Конституції було заборонене, однак ця річниця щороку ставала приводом для масових антикомуністичних маніфестацій. Як показують дослідження громадської думки, і нині поляки вважають ухвалення Конституції 3 Травня однією з найважливіших подій в історії нашого народу.

 

Прес-служба МЗС РП


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля