Новини16 квітень 2018

91 рік тому Польське радіо вперше транслювало виконання маріацького гейналу

 

91 рік тому, 16 квітня 1927 року, Польське радіо вперше транслювало виконання гейналу з дзвіниці краківського Маріацького костелу. Відтоді, кожного дня опівдні, слухачі Польського радіо у прямому ефірі чують маріацький гейнал (себто сигнал попередження, що сурмить сурмач), який став своєрідним гімном міста. У середні віки він відігравав іншу функцію, ніж це є сьогодні. На його звук відкривали і закривали ворота, попереджали про небезпеку (пожежу, наближення ворога) тощо. Згідно з легендою, під час вторгнення татар у 1241 році, сурмач, що попереджав краків’ян про небезпеку, був вражений татарською стрілою. Він загинув, не догравши гейнал до кінця. На честь тодішніх подій, і нині сурмач різко перериває гру.
Перші згадки про краківський гейнал сягають 1392 року. Він звучить щогодини і вдень, і вночі на чотири сторони світу. На сьогоднішній день у Кракові сім сурмачів (гейналістів), які є професійними пожежниками. Робочий день кожного з них триває 24 години. Трубач має подолати 239 сходинок, піднімаючись на вежу. Процес входження триває протягом двох з половиною хвилин.


Нещодавно була розроблена і аплікація для смартфонів, завдяки якій, зокрема, можна краківський гейнал зробити своїм рингтоном.


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля