Новини09 березень 2018

35 років тому розпочався судовий процес над Анною Валентинович

 

Доля Aнни Валентинович (1929–2010) символічно відображає можливості й загрози, які чаїв у собі комуністичний режим, що запанував у Польщі після Другої світової війни. Вона народилася в українській селянській родині, 1943 року опинилася у Польщі. 1950 року закінчила курси зварювальників і невдовзі стала передовиком праці на Ґданській корабельні. Про її досягнення писали в газетах, намовляли вступити до молодіжної комуністичної організації.

 

1951 року Валентинович почала відстоювати права працівників підприємства, за що наразилася на погрози політичної поліції. 1968 року її намагалися звільнити з роботи. 1970 року вона взяла участь у страйку на Ґданській корабельні, а 1978 року розпочала діяльність у нелегальних Вільних профспілках. 

Коли у серпні 1980 року її знову намагалися звільнити з роботи, на її захист стали співробітники, що голосини страйк. Він поширився на всю Польщу і змусив владу піти на поступки. Страйк призвів до створення Незалежної самоврядної професійної спілки «Солідарність». У період воєнного стану Валентинович було інтерновано, а у вісімдесяті роки засуджено і ув’язнено за опозиційну діяльність.

 

Вона загинула у катастрофі президентського літака у Смоленську 10 квітня 2010 року.


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля