Новини12 вересень 2017

96 років тому народився Станіслав Лем

 

СТАНІСЛАВ ЛЕМ (1921-2006)

 


 

Станіслав Лем народився 12 вересня 1921 року у Львові. Його батько був отоларингологом. Коли молодий Лем закінчував ліцей, почалась радянська окупація. Його не прийняли до Політехнічного інституту через «буржуазне походження», тому Лем 1940 року розпочав навчання на медичному факультеті Львівського університету. Коли закінчив перший курс, до Львова увійшли німецькі війська.

 

1946 року у рамках репатріаційних заходів Лем разом з батьками переїхав зі Львова до Кракова, де продовжив вивчати медицину. Як говорив сам письменник, переломною в його житті була зустріч з доктором Мечиславом Хойновським, який запропонував йому посаду асистента у створеному ним Наукознавчому консерваторії. Читання творів з логіки, методології наук, психології, історії природничих наук, а також з багатьох інших царин стало у нагоді письменникові science-fiction. Лем намагався підтримати скромний родинний бюджет, друкуючи у «Новому світі пригод» «Людину з Марса», свій перший твір у жанрі наукової фантастики, який він написав ще у Львові.

 

1948 року вийшов «Госпіталь перетворення» – книжка, у якій Лем повернувся до часі окупації. Поки видавництво Гебетнера готувало її до друку, було проголошено соцреалізм і ліквідовано приватні видавництва. Машинопис потрапив до Варшави, де визнали, що книжка не відповідає ідеології. У результаті автор дописав до «Шпиталю…» дві наступні частини, але повністю, як «Незмарнований час» вона вийшла перед самою «відлигою» 1955 року.

 

Пізніше Лем вилучив зі своєї творчості вимушено написані додатки. Коли вийшов «Незмарнований час», Лем був уже визнаним і популярним письменником, бо 1951 року вийшли його «Астронавти». Водночас із «Часом…» вийшла наступна книга Лема у жанрі science fiction – «Магелланова хмара».

 

Наступні твори Лема – «Повернення з зірок», «Соляріс», «Розповіді про пілота Піркса», «Зоряні щоденники», «Кіберіада» – увійшли до канону найвідоміших творів science fiction ХХ століття. На межі жанрів наукової фантастики і детективу перебувають його твори «Слідство» і «Нежить».

 

Автор «Кіберіади» завжди протестував проти того, щоб його вважали письменником science fiction. 1964 року виходить «Сума технологій», величезна розвідка про майбутнє людського роду. Лем з острахом дивився у майбутнє. На його думку, прогрес у техніці та медицині веде нас до прірви. Цієї песимістичної оцінки людства і його майбутнього він не змінить до кінця життя. «Зло сидить у нашій природі. Усі технологічні винаходи та інновації – це тільки продовження наших вроджених властивостей», – говорив він у травні 2001 р.  

 

1982 р., після поразки «Солідарності», родина Лема вирішила виїхати за кордон: спочатку на річну стипендію у Західний Берлін, потім на декілька років до Австрії. У Відні Лем почав співпрацювати з «Культурою» під псевдонімом «П. Знавець». До Польщі повернувся 1988 р. У вісімдесятих роках вийшли «Локальна візія», «Мир на Землі» та «Фіаско». Потім письменник відмовився від белетристики, писав фейлетони та есеї. Загальний наклад його книг, перекладених 41 мовою, перетнув 30 мільйонів екземплярів.

 

Станіслав Лем помер 27 березня 2006 р. у Кракові. Мав 84 роки. 


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля