Новини08 вересень 2017

День пам'яті Ганки Одорувни

 

Ганка Ордонувна (справжнє ім’я – Марія-Анна Петрушинська) народилася  1902 року у Варшаві.

 

Усе своє життя підкреслювала свою харизматичну особистість. Носила декольтовані сукні, а також однією з перших у Польщі почала носити штани. Більшість своїх сценічних костюмів проектувала сама. Капелюшки носила набакир, щоб приховати під ними шрам на скроні після невлучного пострілу, коли стріляла сама в себе, намагаючись вчинити самогубство після того, як її покинув коханий Янушек Сарнецький. Запровадила моду носити капелюшки набакир.

 

Розпочала кар’єру як танцівниця 1915 року у варшавському Великому театрі. З 1916 року використовує псевдонім Ордонувна. 

1918 року дебютувала у невеликому театрі «Сфінкс» як співачка. Її талант співачки й акторки розвинувся під опікою педагога Єжи Бочковського у кабаре «Qui pro Quo», де вона виступала у 1923-1931 роках.

 

Після закриття «Qui Pro Quo» не працювала постійно в жодному театрі. Давала сольні концерти. Виступала у багатьох польських містах, а також за кордоном, у тому числі у Відні, Парижі, Берліні, Афінах, Бейруті, Дамаску, Каїрі, Ризі, у Сполучених Штатах Америки. Коли директором міського театру ім. Словацького у Кракові був Юліуш Остерва, виступала на сцені у драматичних ролях. 

 

Сама писала тексти для багатьох пісень, співала кількома мовами. Є також авторкою збірки поезій «Пісні, яких я ніколи не співала» (1929).

 

У 30-ті роки виступала у варшавських театрах «Банда», «Голівуд», «Велике Рев’ю», «Варшавський Цирульник».  

 

1931 року вийшла заміж за графа Міхала Тишкевича. На жаль, родина обранця спочатку не прийняла Ордонувни. Зв’язок з нею вважали типовим прикладом мезальянсу.

 

У 1933 році у фільмі «Шпигун в масці» Ганка Ордонувна виконала шлягер «Любов тобі все пробачить» на слова Юліана Тувіма. З цією піснею Ордонувна назавжди увійшла до пантеону довоєнних знаменитостей. Інші фільми за участі Ордонувни: «Раба кохання» (1922), «Орлятко» (1926), «Варшавський парад» (1937). Також знімалася в австрійських і французьких фільмах.

 

1937 року грала у кабаре  «Вінтергарден» у Берліні. Цього ж року важко захворіла; після тривалого лікування знову почала виступати.

 

До вибуху війни співала у Варшаві, у 1940-1941 роках грала у Польському драматичному театрі у Вільнюсі.

 

1939 року її посадили у в’язницю Пав’як. З ув’язнення її визволив чоловік. Невдовзі оселилися на Віленщині, у родинному маєтку Тишкевича Орнянах.

 

У 1940-1941 роках Ордонувна грала у Польському драматичному театрі у Вільні. Однак вона недовго втішалася свободою. Спочатку совєти забрали її чоловіка, потім вона сама потрапила в руки НКВД. Її вивезли до табору в Узбекистані.

 

За умовами угоди Сікорський-Майський її звільнили, тоді акторка зайнялася допомогою польським сиротам. 1942 року., як опікунка польських дітей, виїхала з ІІ Польським корпусом на Близький Схід. Урятувала і вивезла з СССР декілька сотень польських дітей з депортованих родин.

 

У цей час виступала також з концертами перед солдатами. Під час війни до неї повернувся туберкульоз легень, на який захворіла 1937 р. Хвороба змусила акторку оселитися у Хайфі, потім якийсь час перебувала в Індії, останні роки життя провела в Бейруті.

 

У 1948 році під псевдонімом Вероніка Горт видала книжку «Діти блукальці».

 

Акторка померла 8 вересня 1950 року в Бейруті.

 

Домовина з її прахом повернулася до Польщі тільки за сорок років. Похована на Повонзківському цвинтарі.


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля