Новини13 липень 2017

День пам'яті Яна Карського

 

Ян Карський (справжнє ім’я Ян Козелевський) народився 24 квітня 1914 року в Лодзі. 1935 року закінчив правничий та дипломатичний факультети Львівського університету Яна Казимира у Львові. Працював службовцем у міністерстві закордонних справ. 

У вересні 1939 року як вояк кінної артилерії потрапив у радянський полон. За два місяці втік під час перевезення і повернувся до Варшави, де розпочав конспіративну діяльність. Оскільки мав чудову пам’ять і знав іноземні мови, йому довірили обов’язки політичного кур’єра керівництва Польської підземної держави.

 

У січні 1940 року як кур’єр і емісар виїхав до Парижа і Анже. Під час чергової поїздки до Франції його арештувало гестапо. Після жорстоких допитів пробував вчинити самогубство, боявся, що на наступних тортурах видасть німцям суттєву інформацію про польське підпілля. Врятувався, потрапивши до в’язничної лікарні, звідки його звільнили завдяки операції Союзу збройної боротьби.

 

1942 року під псевдонімом Ян Карський (з того часу постійно його використовував) виїхав з наступним завданням, цього разу до Великобританії і Сполучених Штатів. Одним з його найголовніших завдань було поінформувати членів альянсу про трагічне становище  єврейського народу під німецькою окупацією. Збираючи інформацію про це, він двічі пробирався у варшавське гетто, а також у пересильний табір в Ізбиці, звідки євреїв відправляли у табори смерті. Але його драматичні звернення про порятунок єврейського народу були безрезультатними – більшість співрозмовників не довіряли його повідомленням або їх ігнорували.

 

Після війни Ян Карський вирішив залишитися в еміграції у Сполучених Штатах. Закінчив політологію і захистив докторат у Джорджтаунському університеті у Вашингтоні, де наступні сорок років викладав міжнародні відносини і теорію комунізму.

 

Ян Карський був автором кількох книжок. Найвідоміша з них «Таємна держава» („Story of a Secret State”), яка вийшла 1944 року у США і стала бестселером, перекладеним багатьма мовами. У книжці розповідається про життя Карського під час війни – його кур’єрські подорожі, про те, як його арештувало гестапо, про тортури і звільнення. Також там описана структура Польської підземної держави і щоденне життя під час війни.

 

Ян Карський був відзначений багатьма престижними нагородами, серед яких звання «Праведника світу», вісім польських і закордонних вузів присвоїли йому звання почесного доктора, він був кавалером Ордену Білого Орла і почесним громадянином Ізраїлю.

 

Сам заснував нагороду ім. Яна Карського і Полі Ніренської (його дружини). Лауреатів щороку визначають спільно YIVO (Інститут досліджень ідишу) у Нью-Йорку і Єврейський історичний інститут у Варшаві. Вони вручають премію авторам публікацій про внесок польських євреїв у польську культуру.

 

Ян Карський помер 13 липня 2000 року у Вашингтоні.


Карському постійно, аж до його смерті, не давав спокою той факт, що «шість мільйонів євреїв загинуло. Шість мільйонів цілковито безпомічних і всіма покинутих. Без країни, без уряду, без нікого й без нічого».

 

2012 року президент США Барак Обама посмертно нагородив Карського медаллю Свободи, найвищою американською цивільною нагородою.


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля