Новини27 січень 2017

72-гa річниця визволення концтабору Аушвіц

 

27 січня 2017 року на території колишнього нацистського концтабору Аушвіц відбудеться урочистість з нагоди 72-ї річниці визволення концтабору. Захід відбувається під патронатом президента РП Анджея Дуди.


Про злочини нацистів на території колишнього нацистського концтабору Аушвіц стало відомо також і завдяки тзв. «Рапорту Вітольда», який написав офіцер запасу Польського Війська Вітольд Пілецький, який був співзасновником Таємної Польської Армії, добровільним в’язнем концтабору Аушвіц, офіцером Головної комендатури Армії Крайової і «NIE», політичним в’язнем сталінського періоду, жертвою судового вбивства. Місце його поховання залишається невідомим. Вирок було анульовано у вересні 1990 р. У липні 2006 р. Вітольду Пілецькому було посмертно присуджено звання полковника і нагороджено Орденом Білого Орла.


Вітольд Пілецький пішов у табір добровільно, щоб організувати там військову конспірацію і здобути достовірні дані про злочини, які вчинялися німцями.


Перша організована ним серед в’язнів з Варшави конспіраційна група називалася Таємною військовою організацією. У міру приєднання наступних груп організація змінила назву на Спілку військових організацій (СВО), яка мала своїх солдатів в усіх командах табору в Аушвіц. Наступна мета, яку ставив перед собою Пілецький, полягала в тому, щоб об’єднати конспіраційні групи в Аушвіц і підготуватися до повстання. Після створення табору Біркенау там також почалося залучення нових людей до табірної конспіративної діяльності.


Досягнувши поставлених цілей, в’язні-конспіратори почали здійснювати радіоперехоплення та готувати план активної самооборони та можливого бунту на випадок, якщо німці вирішать ліквідувати табір. Вітольд Пілецький спільно з товаришами розробляв детальні заходи з підготовки до військової операції у різних ситуаціях. Склад зброї СВО був розташований у таємному місці під бараком будівельної контори. Важливою сферою діяльності Пілецького у таборі була передача рапортів у Головну комендатуру Союзу збройної боротьби Армії Крайової у Варшаві. Спочатку він передавав їх за посередництвом тих в’язнів-членів СЗБ-АК, яким вдавалося звільнитися. Згодом, коли німці відмовилися від колективної відповідальності за втечі, сам Союз військових організацій почав їх організовувати і передавати важливу інформацію. Перша втеча відбулася у травні 1942 р.


Навесні 1943 року розпочалися арешти серед найближчих сподвижників Пілецького, тоді він реалізував план втечі з Аушвіц. Спільно з двома в’язнями – Яном Редзеєм та Едвардом Цесельським вони втекли під час Великодніх свят, вночі з 26 на 27 квітня 1943 року. Після втечі Пілецький передав детальний звіт про злочини, які вчиняються в Аушвіц, та план військової операції зі звільнення в’язнів концтабору. Здобуту інформацію він передав конспіративним каналом солдатам в Аушвіц, а сам активно включився до конспіративної роботи під псевдонімом «Роман Єзерський». Продовжував жити справами в’язнів Аушвіц, піклувався про їхні сім’ї, надавав їм – у міру можливостей – матеріальну підтримку. Аж до початку Варшавського повстання активно цікавився самим табором і постійно підтримував контакти з тамтешнім підпіллям.Ознайомитись з брошурою «Німецькі нацистські концентраційні табори» можна тут: PL>> || EN>>


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля