Новини08 січень 2017

25-та річниця встановлення дипломатичних стосунків між Польщею та Україною

 

У зв’язку з 25-річчям встановлення Польщею дипломатичних стосунків з Україною, Архів МЗС публікує історичні документи, присвячені цій події >> https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/25__rocznica_nawiazania_stosunkow_dyplomatycznych_z_ukrainaПредставлені матеріали – це передусім польська нота від 27 грудня 1991 р. із пропозицією встановлення дипломатичних стосунків з Україною і згода української сторони, висловлена у ноті від 8 січня 1992 р. Серед матеріалів також публікується заява від 2 грудня 1991 р., у якій польський уряд, перший на світі, визнав Україну державою. Також представлено заяву Міністра закордонних справ Кшиштофа Скубішевського і вітальну телеграму, надіслану 3 грудня 1991 р. президентом Польської Республіки Лехом Валенсою, у якій він висловив упевненість, що «співпраця наших держав буде взаємовигідною для обох наших народів, їхніх сусідів і всієї Європи».

Відкрито також доступ до документів щодо перших дипломатичних представників (спочатку вони діяли як спеціальні посланці) – Єжи Козакевича і Теодозія Старака.Встановлення стосунків


1 грудня 1991 р. на території України відбувся загальнонародний референдум, у якому на питання «Чи Ви погоджуєтеся з Актом проголошення незалежності України?» ствердну відповідь дали понад 90% учасників голосування, за явки більше 82%. За подіями в Україні уважно спостерігало польське МЗС, і ще до референдуму – 1 жовтня 1991 р. – польська сторона делегувала до Києва Єжи Козакевича, який діяв у якості спеціального посланця уряду Польської Республіки. Варто згадати, що у Києві працювало польське генеральне консульство (як дипломатична установа на території СРСР), яке мало, зокрема, власний шифрований зв'язок із Варшавою. Діяльність установи (ще до формального встановлення дипломатичних стосунків) значно полегшувала контакти з Україною у період відновлення її незалежності.


Спеціального посланця у Польщі призначив також уряд України. Ним став Теодозій Старак, який прибув у Польщу в листопаді 1991 р.
2 грудня, ще до оголошення офіційних результатів референдуму, польський уряд прийняв заяву, у якій стверджувалося: «Враховуючи добрий стан та інтенсивність польсько-українських стосунків, а також беручи до уваги результати референдуму від 1 грудня поточного року […], уряд Польської Республіки визнає Україну державою і постановляє встановити з нею дипломатичні стосунки». Тим самим Польща стала першою країною, яка визнала державність України.


Визнання державності України відкрило шлях до встановлення дипломатичних стосунків. Формальну пропозицію польська сторона подала у ноті від 27 грудня 1991 р., на яку Україна дала позитивну відповідь 8 січня 1992 р., що означало встановлення офіційних дипломатичних стосунків. А 20 січня 1992 р. було прийнято рішення про відкриття польського посольства у Києві. 
Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля