Новини28 жовтень 2013

Помер перший прем’єр посткомуністичної Польщі

 

 

 

Тадеуш Мазовецький, перший некомуністичний голова польського уряду після ІІ світової війни, помер у понеділок 28 жовтня 2013 у віці 86 років

 

 

 

 

«Від нас пішла людина, яка у вирішальні для Польщі моменти мала відвагу бути мудрою. Дякуємо» – сказав президент РП Броніслав Коморовський, який у жовтні 2010 року призначив Тадеуша Мазовецького на посаду свого радника. -  «Мазовецький – це один з батьків нашої свободи, незалежності» – додав у розмові з польською пресою Міністр закордонних справ Радослав Сікорський.

Мазовецький, що народився 1927 року у Плоцьку, був учасником та одним з творців найважливіших подій найновішої історії Польщі.

В 1957 році став співзасновником Клубу католицької інтелігенції (КІК) та католицького суспільного-політичного часопису «Зв’язок» (став його редактором). В 1961-72 роках – депутат Сейму комуністичної Польської Народної Республіки (ПНР) від католицької організації «Знак». У 1968 році зробив запит в справі брутальної акції міліції проти страйкуючих студентів. Був настільки незручним для влади ПНР, що у 1972 році вона не погодилась на повторне висування його кандидатури до Сейму.

В 1975-81 роках підтримував робітників, які страйкували проти комуністичної влади. Двадцятого серпня 1980 року Тадеуш Мазовецький підписав листа 64 інтелектуалів, які підтримували страйк у Ґданській Верфі й разом з Броніславом Геремком особисто заніс його текст  до верфі. На запрошення Леха Валенси очолив Комісію експертів при Президії Міжзаводського страйкового комітету, підтримуючи його переговори з владою ПНР. Був призначений на посаду головного редактора «Тижневика Солідарність». Першого дня запровадження військового стану, 13 грудня 1981 року, Мазовецький був інтернований. Його звільнили одного з останніх у грудні 1982 року.  

 У 80-ті роки був одним з найближчих радників Леха Валенси. У 1988 році став членом офіційної Групи радників Національної виконуючої комісії профспілки «Солідарність» й пробував вести переговори між страйкуючими у Ґданській Верфі та владою ПНР. Після невдалих переговорів залишився до кінця страйку. Брав участь у пленарних засіданнях круглого столу, котрі започаткували зміни державного устрою в Польщі, й був одним з головних творців угоди, на підставі якої 4 червня 1989 року у Польщі відбулися перші частково вільні вибори.

Дев’ятнадцятого серпня 1989 року був призначений на посаду прем’єра ПНР. За кілька місяців його уряд змінив політичний устрій, запровадив громадянські свободи, багатопартійну систему, змінив герб та назву держави.

За місяць перед закінченням перебування на посаді, у 1991 році, Мазовецький очолив нову партію Демократичний Союз, котра на перших демократичних виборах до Сейму отримала найбільшу підтримку поляків.

У 1992 році був призначений спеціальним представником Комісії ООН з прав людини в колишній Югославії - він був єдиним посланником, який відмовився від виконання цієї функції на знак протесту проти бездіяльності на Балканах великих  держав, й виголосив рапорт стосовно порушень прав людини усіма сторонами конфлікту. У виборах 1997 року втретє отримав депутатський мандат.

У 2005 році став одним  зі співзасновників Демократичної партії demokraci.pl. У жовтні 2010 отримав посаду радника Президента РП Броніслава Коморовського.

Володар найвищих державних відзнак, в тому числі Ордену Білого орла та Золотої медалі за заслуги у культурі Gloria Artis.

 

 

 

фото - Tomasz Wierzejski/FOTONOVA/EastNews

24.08.1989 Тадеуш Мазовецький стає прем'єром

Події / лютий

Всі події


21 лютого — 01 березня 2020

березень
Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля