Новини15 лютий 2019

Презентація проекту «Навколо одного образу. Портрет Хелени Потоцької з Радзивіллів авторства Мойсея Лейбовського» в Музеї НаУКМА

 

14 лютого  2019 року о 16:30 у приміщенні Музею НаУКМА відбулась презентація авторського мистецького проекту «Навколо одного образу. Портрет Хелени Потоцької з Радзивіллів авторства Мойсея Лейбовського». Участь у презентації, на запрошення організаторів, взяв директор Польського Інституту у Києві Бартош Мусялович, який наголосив на тому, що цей непересічний захід є свідченням тривалої спільної історії обох наших народів.


          


Портрет Хелени (Гелени) Потоцької, який став головним об'єктом стендового виставкового проекту належить до фондової колекції Вінницького обласного художнього музею. Даний живописний твір став предметом масштабних досліджень кандидата історичних наук Оксани Лобко, яка є автором і куратором проекту. Її захоплення темою історії відомих польських родин, тривала наукова робота з атрибуції твору зробили можливою його повноцінну художню, історичну, наукову репрезентацію сьогодні. Виставка відкривається з нагоди 145-ї річниці від дня народження Хелени Потоцької.


Копія портрету є центральною частиною виставкової банерної експозиції про життя та діяльність двох осіб: героїню портрету Хелену (Гелену) Потоцьку, і про життя та творчість малознаного в Україні польсько-литовського художника Мойсея Лейбовського (1878-1942/43). Ім’я Лейбовського (біл. Майсей Лейбоўскі, літ.Moišė Leibovskis, пол. MojżeszLejbowski) практично невідомо українським мистецтвознавцям та поціновувачам живопису. Однак у Польщі та Литві ім’я цього майстра знають та поважають.


         


Протягом 2015-2017 рр. Національним науково-дослідним реставраційним центром України у м. Київ було проведено реставрацію портрету (реставратор Ольга Бондар). Після цього картина була вперше представлена громадськості 8 листопада 2018 року в Вінниці. Протягом 20-30-х років  ХХ ст. полотно на картині зазнало чималих ушкоджень. З того часу картину не було практично експоновано. У 1935 році у зв’язку із закриттям  Шепетівського окружного музею у Славуті картина, разом із збіркою, була передана на постійне зберігання до Вінницького краєзнавчого музею, де знаходилась у запасниках музею до 1987 року – часу створення окремого художнього музею у Вінниці.


Численні матеріали для виставки було зібрано з 25 архівних установ та приватних колекцій. Представлено фотографії та фото документальних матеріалів з приватного родинного архіву Потоцьких, Головного архіву давніх актів у Варшаві, Державного архіву у Любліні, Музею-замку у Ланцуті, Єврейського історичного інституту у Варшаві, Окружного музею у Жешуві, Регіонального музею у Ченстохові, Національного музею Литви, Литовського художнього музею, Литовського художнього фонду, Державного єврейського музею Вільнюського Гаону та ін. Долучились до проекту знані польські науковці (Jerzy Malinowski, Urszula Makowska) та литовські мистецтвознавці (Laima Laučkaitė-Surgailienė, Jolanta Širkaitė, Vilma Grad, Reda Griskaite), які надавали консультації стосовно художника Лейбовського та періоду його творчості у Вільнюсі.