19 вересень 2017

День пам'яті Вітольда Пілецького

 

Офіцер запасу Польського Війська Вітольд Пілецький пішов до концтабору добровільно, щоб організувати там військову конспірацію і здобути достовірні дані про злочини, які вчинялися німцями. Саме 19 вересня 1940 року він дозволив фашистським окупантам себе затримати, після чого його було відправлено до концтабору Аушвіц.

 

Перша організована ним серед в’язнів з Варшави конспіраційна група називалася Таємною військовою організацією. У міру приєднання наступних груп організація змінила назву на Спілку військових організацій (СВО), яка мала своїх солдатів в усіх командах табору в Аушвіц. Наступна мета, яку ставив перед собою Пілецький, полягала в тому, щоб об’єднати конспіраційні групи в Аушвіц і підготуватися до повстання. Після створення табору Біркенау там також почалося залучення нових людей до табірної конспіративної діяльності.

 

Досягнувши поставлених цілей, в’язні-конспіратори почали здійснювати радіоперехоплення та готувати план активної самооборони та можливого бунту на випадок, якщо німці вирішать ліквідувати табір. Вітольд Пілецький спільно з товаришами розробляв детальні заходи з підготовки до військової операції у різних ситуаціях. Склад зброї СВО був розташований у таємному місці під бараком будівельної контори. Важливою сферою діяльності Пілецького у таборі була передача рапортів у Головну комендатуру Союзу збройної боротьби Армії Крайової у Варшаві. Спочатку він передавав їх за посередництвом тих в’язнів-членів СЗБ-АК, яким вдавалося звільнитися. Згодом, коли німці відмовилися від колективної відповідальності за втечі, сам Союз військових організацій почав їх організовувати і передавати важливу інформацію. Перша втеча відбулася у травні 1942 року.

 

Навесні 1943 року розпочалися арешти серед найближчих сподвижників Пілецького, тоді він реалізував план втечі з Аушвіц. Спільно з двома в’язнями – Яном Редзеєм та Едвардом Цесельським вони втекли під час Великодніх свят, вночі з 26 на 27 квітня 1943 року. Після втечі Пілецький передав детальний звіт про злочини, які вчиняються в Аушвіц, та план військової операції зі звільнення в’язнів концтабору. Здобуту інформацію він передав конспіративним каналом солдатам в Аушвіц, а сам активно включився до конспіративної роботи під псевдонімом «Роман Єзерський». Продовжував жити справами в’язнів Аушвіц, піклувався про їхні сім’ї, надавав їм – у міру можливостей – матеріальну підтримку. Аж до початку Варшавського повстання активно цікавився самим табором і постійно підтримував контакти з тамтешнім підпіллям.

 

Про злочини нацистів на території колишнього нацистського концтабору Аушвіц стало відомо також і завдяки тзв. «Рапорту Вітольда», який написав офіцер запасу Польського Війська Вітольд Пілецький, який був співзасновником Таємної Польської Армії, добровільним в’язнем концтабору Аушвіц, офіцером Головної комендатури Армії Крайової і «NIE», політичним в’язнем сталінського періоду, жертвою судового вбивства. Місце його поховання залишається невідомим. Вирок було анульовано у вересні 1990 р. У липні 2006 р. Вітольду Пілецькому було посмертно присуджено звання полковника і нагороджено Орденом Білого Орла.

 

Ознайомитись з брошурою «Німецькі нацистські концентраційні табори» можна тут: PL>> || EN>>Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля