01 вересень 2019

80-та річниця початку Другої світової війни

 

Вісімдесят років тому з німецької агресії на Польщу розпочалась Друга світова війна. Зранку, 1 вересня 1939 року, війська Третього Рейху перетнули польсько-німецький кордон. Польське військо зі зброєю в руках чинило спротив, очікуючи на реакцію союзників. 3 вересня 1939 року Франція та Великобританія оголосили війну Третьому Рейху, але не почали справжніх воєнних дій. Трагічна доля Польщі була підсилена 17 вересня 1939 року, коли Польщу зі сходу атакував Радянський Союз. Атака Німецького Рейху та Радянського Союзу була наслідком підписаного обома державами Пакту Молотов-Ріббентроп, до якого додавався таємний протокол, який в результаті розділив Європу на тзв. сфери впливу.


1 вересня 1939 року о 04:45 ранку армія Третього Рейху розпочала реалізацію плану нападу на Польщу під назвою Fall Weiss. Лінія фронту складала 1600 км. Важливим пунктом спротиву першого дня війни стали військові склади на Вестерплатте, польський персонал яких протягом тижня тримав оборону. Німецьке командування використало під час цієї кампанії невідому раніше тактику проведення стрімких військових дій (тзв. Blitzkrieg). Польські війська, під тиском переваги супротивника, були змушені відступити у глиб країни вже протягом перших днів кампанії, хоча й закладений час на реалізацію плану Fall Weiss було перевищено.


Підрозділи Польського війська жорстоко чинили опір окупантам. Найбільшим зіткненням кампанії стала битва поблизу Бзури, яка тривала до 22 вересня. Хоча битва й закінчилась поразкою, вона змусила Німецький Рейх змінити план дій і відтермінувати капітуляцію Варшави, яка відбулась 28 вересня 1939 року. Останні польські підрозділи склали зброю 6 жовтня 1939 року, однак деякі з них продовжували чинити опір і проводили акції проти окупантів. Прикладом може стати Окремий підрозділ Польського війська під командуванням майора Генрика Добжанського «Хубаль», який існував до середини 1940 року.


17 вересня 1939 року на Польщу нападає другий з сусідів – Радянський Союз. На момент нападу совєцької армії польська влада продовжувала працювати на території країни, а військові підрозділи продовжували воювати з Німецьким Рейхом. Необхідність організації військового спротиву на східному кордоні додатково послабила Польське військо та стала запорукою поразки в оборонній війні 1939 року.


Як Німецький Рейх, так і Радянський Союз мали на меті не лише територіальне завоювання Польщі, але й реалізацію знищення її інтелектуальних прошарків населення та поступове знищення польської нації.


Внаслідок бомбардувань Третього Рейху протягом кількох перших годин конфлікту загинуло багато цивільних. Третій Рейх послідовно реалізував план знищення польської інтелігенції в рамках тзв. Intelligenzaktion та в рамках акції AB (Außerordentliche Befriedungsaktion). На польських землях окупанти розпочали масове знищення населення, що там проживало і не припиняли його практично до завершення Другої світової війни у 1945 році. Гітлерівські загарбники реалізовували теж програму масового знищення єврейського населення. Інакше ніж у окупованих державах Західної Європи, на території окупованої Польщі за допомогу євреям загрожувало покарання у вигляді смертної кари.

На території Радянського Союзу поляків масово заарештовували та депортовували. У таборах їх змушували виконувати рабську роботу, морячи голодом мінімальними продовольчими пайками та створюючи їм жахливі умови життя та гігієни. Там вони перебували у постійній небезпеці, знаходячись серед кримінальних злочинців.


Програна оборонна війна Польщі 1939 року не означала завершення спротиву на території країни та поза її межами. В країні були створені структури найбільшої підпільної держави в окупованій Європі, яка мала власні збройні сили, парламент, судову систему та підпільну освіту. Польське військо також відродилося у Франції та Великобританії, де його солдати брали участь у боях на всіх європейських та африканських фронтах. Після нападу Німецького Рейху на СРСР 22 червня 1941 року та підписання угоди Сікорський-Майський було створено Польські збройні сили у СРСР. Поляки суттєво сприяли перемозі союзників та закінченню Другої світової війни. На жаль, 1945 рік не приніс Польщі свободу. Внаслідок домовленостей Ялтинської конференції Європа була розділена. Словосполучення «залізна завіса», яке озвучив у Фултоні Уїнстон Черчілль, стало окресленням повоєнного поділу Європи та поневолення Польщі й інших країн, які опинилися в радянській сфері впливу. Повний суверенітет Польща повернула собі лише після 1989 року.

Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля