18 травень 2019

Червоні маки на Монте-Кассіно

 

Однією з найпопулярніших пісень Другої світової війни стала польська пісня «Червоні маки на Монте-Кассіно», яку написав киянин польського походження Фелікс Конарський.


Народився Фелікс Конарський 9 січня 1907 року в Києві у польській сім`ї. Згодом він стане відомим у світі під псевдонімом Ref-ren. Після закінчення у 1921 році київської гімназії він виїхав до Польщі. Відомим на весь світ його зробила пісня «Червоні маки на Монте-Кассіно», текст до якої Фелікс Конарський написв в травні 1944 року. А було це так.


Пізно ввечері 17 травня Фелікс Конарський з Театром Польського солдата повернувся з виступу в Кампобассо, де перебував театр. Він не міг заснути і сидів біля вікна, дивлячись на відблиски канонади і думаючи про те, що відбувається у Монте-Кассіно. Подумки він порівнював гітлерівців до щурів, які засіли серед хмар, і з цього порівняння народилося початок пісні: «Ти бачиш ці руїни на вершині? Там ворог твій сховався, як щур ... » Конарський накидав перший куплет та приспів і о третій годині ночі розбудив свого приятеля Альфреда Шутца, який за півтори години написав музику. Вранці стало відомо про падіння Монте-Кассіно, і Конарський написав другий куплет. Коли ж театр виїхав на позиції, Конарський побачив по дорозі солдатську могилу – хрест, перев'язаний білою стрічкою, під яким стояв букет маків у снарядній гільзі. Це підштовхнуло його до написання третього куплету: «Ти бачиш цей ряд білих хрестів ...». Наступного дня, 19 травня, біля підніжжя гори Монте-Кассіно Театр Польського солдата вперше виконав пісню.


Четвертий куплет було написано на зустрічі ветеранів Битви з нагоди її 25-річчя, у травні 1969 року. Він є менш відомим і виконується рідко.

Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля