18 травень 2019

«Завдання, яке нам випало, на увесь світ прославить ім’я польського солдата» – 75 річниця Битви за Монте-Кассіно

 

Одна з найважливіших і найбільш запеклих битв, що стали вирішальними для розвитку подій під час Другої світової війни, битва за Монте-Кассіно, увінчана перемогою 2-го польського корпусу, стала четвертим наступом союзних військ на німецькі військові одиниці, що контролювали монастир бенедиктинського абатства на пагорбі Монте-Кассіно в Італії. Перемога поляків прорвала лінію німецьких укріплень та відкрила військам антигітлерівської коаліції шлях до визволення Риму.


Пагорб Монте-Кассіно та монастир бенедиктинців, що знаходиться на його вершині, були стратегічно важливими на лінії німецьких укріплень, званій «Лінією Густава». У першому півріччі 1944 німецькі військові підрозділи, що контролювали укріплений монастир, без зайвих зусиль протистояли наступам союзних військ ‒ всі чергові наступальні операції американських, британських, французьких, канадських, південноафриканських, новозеландських та індійських військ завершувалися поразкою. Участь у четвертому наступі, згідно з рішенням генерала Владислава Андерса, взяв 2-ий польський корпус, який передислокувався з Італії на зламі 1943-1944 років. 11 травня генерал Андерс звернувся до солдатів 2-го корпусу з історичним наказом:


Солдати!

Завдання, яке нам випало, прославить на увесь світ ім'я польського солдата. У ці хвилини з нами будуть думки та серця усього Народу, підтримувати нас будуть душі загиблих наших друзів по зброї. Нехай лев живе у Вашому серці.

Бійці,  за бандитський напад Німеччини на Польщу, за поділ Польщі разом з більшовиками, за тисячі зруйнованих міст і сіл, за вбивства і тортури сотень тисяч наших сестер і братів, за мільйони депортованих поляків як рабів до Німеччини, за страждання та нещастя Країни, за наші муки та  поневіряння, з вірою в справедливість Божого Провидіння, ми йдемо вперед зі святим закликом в наших серцях – Бог , Честь і Батьківщина.


Не зважаючи на два перші штурми, яким німецькі підрозділи зуміли протистояти, після надзвичайно кривавих боїв, які тривали близько тижня, 18 травня 1944 року вдалося прорвати німецьку оборону й зайняти монастир. 18 травня опівдні на пагорбі Монте-Кассіно встановлено переможний біло-червоний прапор. Під час наступу загинуло 923 польських солдатів, 2 931 було поранено, а 345 зникли безвісти.


Битва за Монте-Кассіно була свідоцтвом польської доблесті й відданості, а передусім солідарності з іншими народами світу в боротьбі проти нацизму. Вирішальна для розвитку подій Другої світової війни польська перемога мала також нагадати очільникам західних держав про повернення Польщі незалежності тоді, коли Радянський Союз зайняв вже майже половину колишньої території Польщі. Як виявилося згодом, коли польські солдати воювали під Монте-Кассіно, справу післявоєнного майбутнього Польщі та її кордонів вже було вирішено на Тегеранській конференції 1943 року під час зустрічі Сталіна, Рузвельта та Черчилля, а відповідні домовленості було підписано згодом на Ялтинській конференції.


Ще під час облоги було прийнято рішення про створення цвинтаря, на якому було поховано польських солдатів полеглих у бою. Сьогодні польський військовий цвинтар під Монте-Кассіно є одним з найважливіших польських некрополів.

Пам’ять про бої за Монте-Кассіно вшановано меморіальною плитою на могилі Невідомого солдата у Варшаві та написом на світильнику на могилі Невідомого солдата у Кракові. 1999 року у Варшаві поблизу вул. Владислава Андерса та Парку Красінських було відкрито пам’ятник, який є вшануванням битви та її польських героїв.
Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля