01 березень 2019

Національний День пам’яті «проклятих солдатів»

 

Пам'ять про учасників антикомуністичного підпілля у 1944-1956 роках вийшла на державний рівень 2011 року. Саме відтоді, у Польщі, у річницю виконання смертного вироку щодо останніх командирів Товариства «Свобода і незалежність» – 1 березня, вшановують Національний День пам’яті «проклятих солдатів».


Законодавчу ініціативу щодо вшанування цього дня 2010 року підписав президент Лех Качинський. Вшанування «проклятих солдат» є «свідоцтвом пам’яті (…) за мужність, незламність патріотичної позиції та вірність патріотичним традиціям за кров, яку пролили, боронячи Батьківщину» – написано у пояснювальній записці.«Проклятими солдатами», іншими словами – «незламними» називали підрозділи, які у 1944-1956 роках входили до складу антикомуністичного підпілля. «Прокляті солдати» не погоджувались з пануючою у Польщі після завершення Другої світової війни політичною системою. Після того, як Польща опинилася у радянській сфері впливу – владу в країні перейняв комуністичний Тимчасовий уряд національної єдності. Велика частина підрозділів, які під час війни воювали з нацистською Німеччиною, вирішили залишитися у конспірації і протистояти армії, спецпідрозділам СРСР і підпорядкованим їм польським підрозділам.


За сталінських часів, комуністична влада розпочала великомасштабні репресії «незламних», у результаті яких, багато кого було розстріляно або ув’язнено. Військові підрозділи, міліція та служба безпеки нещадно боролися з антикомуністичними виявами суспільства. За часів Польської Народної Республіки, влада поширювала брехливий образ солдатів підпільних організацій та замовчувала їхню патріотичну позицію.


Процес відновлення пам'яті та гідне місце в історії цих борців, стало можливим лише після здобуття незалежності Польщею 1989 року. Було розпочато реабілітаційні процеси осіб, засуджених до позбавлення волі в період сталінського режиму і так званих «жертв судочинства». Окрім цього, зініційовано низку досліджень діяльності у 1944-1956 роках, пошук місць поховання жертв сталінських злочинів та достойного вшанування їхньої пам’яті на цвинтарях.Прес-служба

Міністерства закордонних справ РП


Опрацював: історик МЗС Пйотр Длуґоленцький

Фото: Юстина Калівода
Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля