14 лютий 2019

77 річниця створення Армії Крайової

 

14 лютого 1942 року Головнокомандувач Владислав генерал Сікорський видав наказ про перетворення Союзу Збройної Боротьби на Армію Крайову. Рішення про створення АК було продиктоване необхідністю об’єднання польських конспіративних збройних підрозділів і підпорядкування їх уряду ПР у Лондоні. Створена 70 років тому АК вважається найбільшою і найкраще організованою підпільною армією, які діяли в окупованій Європі.

Коріння Армії Крайової сягають конспіративної організації «Служба Перемоги Польщі», створеної в ніч з 26 на 27 вересня 1939 року групою вищих офіцерів на чолі з генералом Міхалом Карашевичем-Токажевським, за участі мера Варшави Стефана Стажинського. Вона стала зародком згодом розбудованої Підпільної Держави.


Створена 27 вересня 1939 року Служба Перемоги Польщі була перетворена спочатку на Союз Збройної Боротьби (у 1940 році), а згодом, за наказом Головнокомандувача, на Армію Крайову. До її складу увійшли 200 військових організацій (як під німецькою, так і під радянською окупацією). Армія Крайова була конспіративною військовою організацією, що становила інтегральну частину Збройних Сил ПР. Підпорядковувалась Головнокомандувачу й еміграційному Уряду Польської Республіки. За задумом уряду, це мала бути загальнонаціональна понадпартійна організація, а її Головний комендант – єдиним, вповноваженим урядом командувачем збройних сил. Головним завданням АК було ведення боротьби за незалежність та організація і здійснення самооборони, а також підготовка підпільної армії до періоду повстання, яке мало початися на польських землях у період військової капітуляції Німеччини.


Командувачами АК були генерали: Стефан Ровецький псевдонім Грот – до 30 червня 1943 року, Тадеуш Коморовський псевдонім Бур – до 2 жовтня 1944 року, Леопольд Окуліцький псевдонім Ведмедик – до 19 січня 1945 року. Головний комендант АК підпорядковувався Головнокомандувачу Польських Збройних Сил. Органом командування АК була Головна Комендатура (ГК), до складу якої входили підрозділи, організаційні вертикалі і самостійні служби – підрозділи:


І Організаційний

ІІ Інформаційно-розвідувальний

ІІІ Оперативно-навчальний

IV Житловий

V Оперативного зв’язку

VI Бюро інформації і пропаганди

VII Фінансів і контролю, а також Керівництво диверсій.


Територіальна організаційна структура АК відповідала довоєнному адміністративному поділу країни. На території воєводств створювалися округи, у повітах – райони, у гміні чи кількох гмінах – осередки. Створювались також регіони як структурні підрозділи, що включали в себе кілька округів. На початку 1944 року Головній Комендатурі АК підпорядковувалися 4 регіони і 8 самостійних округів. До складу АК входили також структурні підрозділи, які діяли закордоном: Самостійний відділ з питань країни Штабу Головнокомандувача, т.зв. Відділ VI та Відділи АК в Угорщині («Ліст») і у Німеччині (Комендатура Округу Берлін «Блок»).


АК від початку була масовою організацією, яка поповнювала свої лави за рахунок вербування добровольців і продовження об’єднавчої акції, яку почав Союз Збройної Боротьби. У 1940-1944 роках до АК вступили, зокрема: Таємна Польська Армія, Польська Збройна Організація «Знак», Народна Гвардія ППС-ВРН, Таємна Військова Організація, Збройна Конфедерація, Бойова Соціалістична Організація, Польський Союз Свободи, Селянські Батальйони і Національні Збройні Сили.
Кількість солдатів, що прийняли присягу АК, на початку 1942 року становила близько 100 тис., а влітку 1944 року – вже близько 380 тис., серед яких: близько 10,8 тисяч офіцерів, 7,5 тисяч підхорунжих і 87,9 підофіцерів. Кадри АК набирали з офіцерів і підофіцерів довересневої армії та з випускників таємних Замісних Курсів Школи підхорунжих резерву і Замісних Курсів підофіцерів піхоти, а також перекинутих до країни офіцерів, т.зв. агентів. Від 1943 року в підрозділах, підпорядкованих Головній комендатурі АК, створювалися роти і батальйони, від 1944 року – полки, бригади, дивізії, полкові і дивізійні об’єднання.


Фінансові, матеріально-технічні потреби і постачання озброєння забезпечувались урядом ПР, а також додатково під час бойових дій та інших акцій, спрямованих на забезпечення зброєю, уніформами, обладнанням і фінансовими коштами (зокрема, придбання зброї і власне таємне виробництво стрілецької зброї: автоматичних пістолетів, гранат і вибухових матеріалів).


АК свої завдання виконувала завдяки веденню поточної боротьби і підготовці загального повстання. Поточна боротьба велася, здебільшого у формі акцій малого саботажу, саботажно-диверсійних, бойових акцій і партизанських битв з поліцейськими силами та регулярною німецькою армією. Особливе місце у бойовій діяльності АК займали відплатні і репресивні акції, спрямовані проти СС і поліції, а також зрадників і провокаторів.


Підготовкою і проведенням саботажно-диверсійних і спеціальних акцій займалися автономні вертикалі, виділені з ГК АК: Союз Відплати, «Віяло» і Керівництво диверсії, під наглядом Керівництва конспіративної боротьби, а потім – Керівництва підпільної боротьби. Іншими формами поточної боротьби були: широкомасштабна пропагандистська акція серед польського суспільства (велася з Бюро інформації і пропаганди), видання преси, напр., «Інформаційного бюлетеня», поширення дезінформації серед німців (акція «Н») та військова розвідка.


Кульмінацією збройних зусиль АК було Варшавське повстання. Після його поразки підрозділи АК на територіях, зайнятих Червоною Армією, були демобілізовані. 19 січня 1945 року Головний Комендант генерал Окуліцький видав наказ про розпуск АК. Втрати становили близько 100 тисяч загиблих і вбитих солдатів, близько 50 тисяч було вивезено до СРСР й ув’язнено. До московської в’язниці потрапив, зокрема, генерал Окуліцький, якого судили у процесі проти шістнадцятьох керівників Підпільної Держави.


З огляду на репресії радянських і польських служб безпеки, не всі підрозділи АК виконали наказ про демобілізацію. Виникли нові конспіративні організації, зокрема: Рух Опору Армії Крайової і Об’єднання «Свобода і Незалежність». Солдатів АК переслідувала комуністична влада, особливо у період сталінізму, багатьох з них було засуджено до смертної кари чи багаторічного ув’язнення.


Пропонуємо вашій увазі трейлер фільму SOLDIERS OF FREEDOM - Home Army - Armia Krajowa - Heimatarmee - AK >> https://www.youtube.com/watch?v=cIrhCC5BHjcПідпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля