01 вересень 2018

79-та річниця початку Другої світової війни

 

Сімдесят дев’ять років тому з німецької агресії на Польщу розпочалась Друга світова війна. Зранку, 1 вересня 1939 року, війська Третього Рейху перетнули польсько-німецький кордон. І хоча під час польської оборонної війни 1939 року Польське військо було змушене визнати перевагу супротивника, програна битва стала початком військової участі польських солдатів на фронтах Другої світової.
1 вересня о 04:45 ранку німецька армія розпочала реалізацію плану атаки Польщі під назвою Fall Weiss. Лінія фронту складала 1600 км. Важливим пунктом спротиву першого дня війни стали військові склади на Вестерплатте, польський персонал яких протягом тижня тримав оборону. Згідно з планами німецьких командувачів, проведення стрімких військових дій (тзв. Blitzkrieg) мало дозволити швидко змусити польські війська до відступу, їхньої облоги та знищення. Польські війська, під тиском переваги супротивника, були змушені відступити у глиб країни вже протягом перших днів кампанії, хоча й закладений час на реалізацію плану Fall Weiss було перевищено.


Оголошення війни Третьому Рейху 3 вересня 1939 року Францією та Великобританією додало надії на відсіч з боку союзників. Маніфестації, сповнені ентузіазму, пройшли вулицями усіх великих польських міст. Насправді, військова та цивільна влада обох держав не розпочала введення рішучих військових дій проти Німеччини, чим ламала союзницькі домовленості. Тзв. дивна війна завершилась лише після німецького наступу на Францію весною 1940 року.


Атака Німеччини на Польщу передбачала не лише окупацію території, а й пацифікацію населення та знищення інтелігенції. Бомбардування Велуні та інших польських міст протягом кількох перших годин конфлікту, спричинило суттєві втрати серед цивільного населення. Знищення польських суспільних еліт німці обговорили під час конференції у Єловій, 12 вересня 1939 року. План знищення польської інтелігенції в рамках тзв. Intelligenzaktion та в рамках акції AB (Außerordentliche Befriedungsaktion), Третій Рейх поступово реалізував протягом чергових окупаційних років.


Не зважаючи на суттєву мілітарну перевагу ворога і напад совєтської армії на Польщу 17 вересня 1939 року, частини Польського війська чинили активний опір. Бій під Коцьком став останнім зіткненням тзв. Вересневої кампанії. І хоча 6 жовтня 1939 року польські загони почали складати зброю, проте частина військових підрозділів продовжувала воювати з німцями, чинила спротив і здійснювала вилазки проти загарбника. Таким прикладом була Окрема частина Польського війська під командуванням майора Губаля.


На польських землях окупанти розпочали масове знищення населення, що там проживало і не припиняли його практично до завершення Другої світової війни 1945 року. Гітлерівські загарбники реалізовували програму масового знищення єврейського населення та загальний терор і репресії по відношенню до будь-яких проявів спротиву, внаслідок чого загинуло багато мільйонів польських громадян.


Програна оборонна війна Польщі 1939 року не означала завершення спротиву на території країни. Незважаючи на репресії з боку обох окупантів, вже 27 вересня 1939 року була створена Служба заради перемоги Польщі. Підпільні структури польського руху спротиву переросли у найбільшу в окупованій Європі підпільну державу, а поляки розпочали боротьбу з окупантом на інших фронтах та спричинились до перемоги союзницьких військ та закінчення Другої світової війни.Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля