Події


 

 

Виставка «Велика війна поляків 1914-1918»10 листопада — 03 грудня 2017
Київ
10 листопада - 3 грудня
Національний заповідник «Софія Київська» | вул. Володимирська, 24 | виставкові зали «Хлібні»

 

Виставка представляє буремні часи І світової війни, коли внаслідок геополітичної ситуації, що склалася після підписання конвенції між Росією, Австрією та Пруссією про III поділ Польщі 1795 року, Польща зникла з географічних карт на 123 роки. З огляду на це, в арміях усіх воюючих сторін І світової війни перебувало понад 4 мільйони поляків. Найбільше – 2 мільйони – у російській армії, близько 1,5 мільйона служило в австро-угорській армії, 800 тисяч у німецькій. Через Польські легіони пройшло близько 30 тисяч добровольців. Блакитні мундири армії генерала Галлера восени 1918 року носило 17 тисяч поляків. На усіх фронтах Великої Війни полягло близько 450 тисяч поляків.


На думку істориків, величезні знищення на польських землях під час війни лише у 10% були спричинені безпосередніми військовими діями, у 90% – це була цілеспрямована політика окупантів. Відступаючи з Польського королівства, росіяни демонтували багато фабрик і вивезли на схід їхніх працівників. Те, що залишилось, намагались знищити згідно з принципом «спаленої землі». Частина закладів була врятована за хабарі, які їхні власники давали російським офіцерам. У свою чергу, німецькі окупанти вивезли до Рейху те, що залишилось. Навіть церковні дзвони, з яких потім відливали гармати і снаряди. У результаті, виробництво промислової продукції зменшилось на 70%, а кількість працюючих у промисловості зменшилась до 13%, порівняно з 1913 роком. Загалом, матеріальні збитки склали 10 мільярдів франків, що дорівнювало одному річному національному прибутку.


Ціна здобуття незалежності була немалою. Однак, радість від її здобуття у листопаді 1918 року після 123 років поділів переважує втрати, яких зазнали польські землі й поляки у результаті І світової війни.


Відкриття виставки, яка працюватиме до 3 грудня 2017 року, відбудеться за участі заступника директора Музею історії Польщі Анни Пекарської та співавтора виставки – Міхала Шукали.Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля